جستجو:       جستجوی پیشرفته    ورود / ثبت نام      
 سبد خرید شما خالیست !

یک شنبه, 29 بهمن, 1396    مستند برلین ، سمفونی یک شهر بزرگ
    
مستند برلین ، سمفونی یک شهر بزرگ
کد محصول: 319
1 عدد دی وی دی  

قیمت : 2,500  تومان
 
 
تعداد: 1 عدد دی وی دی

کیفیت: خوب

رتبه در IMDB: 7.8

لینک IMDB:

http://www.imdb.com/title/tt0017668/

 

توضیحات:

یکی از مطرح ترین و تاثیرگذارترین مستندهای دهه ۲۰ آلمان، فیلمی است از ویلیام روتمن با عنوان ” برلین، سمفونی یک شهر بزرگ ” که در سال ۱۹۲۷ ساخته شد. ویلیام روتمن با ساختن این فیلم در آلمان همزمان با آلبرتو کاوالکانتیس که فیلم مشهور rien que les heures را در ۱۹۲۶ در پاریس ساخت، سنت ساخت فیلم های شهری را در آن دوره بنا نهادند. ویلیام روتمن به همراه دو نویسنده اش، کارل فراند و کارل مایر قصد داشتند برلین را در یک روز از طلوع آفتاب تا حول و حوش نیمه شب نشان دهند. کارل فراند و کارل مایر می خواستند زندگی روزانه را به شکل ساده ای در متروپل نشان دهند ولی روتمن ترجیح می داد که یک سمفونی تصویری با مواد خامی که در دست داشت بسازد. شیوه او مونتاژ نمادها و سمبل های آشنا بود مثل ساختار آبستره ای  که قبلا در انیمیشن های آبستره او دیده شده بود. فرم و حرکت برای او مهم تر از محتوا بود.

روتمن در مقاله کوتاهی بعد از نمایش فیلم در ۲۳ سپتامبر ۱۹۲۷ نوشت :

” در هنگام تدوین برایم روشن تر می شد که چقدر تصویری کردن انحناهای سمفونیک مشکل است. من قبل از این چشم هایم را داشتم. خیلی از پلان های زیبایی که گرفته بودم غیرقابل استفاده بودند برای اینکه نمی خواستم یک کتاب عکس زیبا بسازم . چیزهایی مثل ساختار یک ماشین پیچیده که فقط می توان آن را نشان داد وقتی کوچک ترین قسمت هایش خیلی دقیق روی هم قرار گرفته اند. “
روتمن به عنوان اولین کسی که ساختار شکنی در تصاویر انجام داده است موفق شد. او موج های آب را به ساختارهای گرافیکی تغییر داد. این تصاویر آبستره به عبور یک قطار دیزالو شدند. یک قطار سریع السیر در حال آمدن است که مقصدش به سمت برلین است. مناظر با سرعت از مقابل پنجره های قطار می گذرند. مونتاژ ریتمیک با جزئیات، یک شوک و قدرت دوباره است. در نتیجه مخاطبی که قبلا برلین را با انتظارات بالایی تصور کرده است بعد از این چه اتفاقی برایش خواهد افتاد؟ بعد از این شروع سرگیجه آور، فیلم با یک موقعیت آرام ادامه پیدا می کند. در ساعت ۵ صبح زندگی در خیابان ها به آرامی از خواب بیدار می شود. عیاشان شب گذشته در حالی که بی حال و مست هستند به سمت خانه می روند و کارگرانی که باید صبح زود سرکار روند با عجله به سمت کارخانه ها می روند. حالا خیابان ها و مترو از جمعیت پر است. ماشین ها شروع به حرکت کرده اند. مونتاژ یک سرعت رو به بالا را در پیش گرفته است و روتمن گاهی با تطبیق های کنایه ای تجربیاتی را انجام می دهد. به عنوان مثال یک کلوزآپ از پاهای در حال حرکت کارگران با حرکت گاوهایی که به سمت کشتارگاه می روند نشان می دهد و بعد به سربازهایی که در حال مارش هستند، کات می خورد. پلان بعدی دانش آموزان را در حال رفتن به مدرسه نشان می دهد. کارمندان به سمت اداره ها می روند. گروهی در پارک در حال دوچرخه سواری هستند. مغازه ها در حال باز شدن هستند. زندگی شهری در حال بیدار شدن است. مهم ترین المان فیلم، ترافیک ماشین ها، مترو، تراموا، اتوبوس ها و حتی هواپیماهاست که در حقیقت سمبلی از ریتم زندگی در متروپل هاست.
وقت ناهار متناسب با غذاها و رفتارهایشان به شیوه های مختلف نشان داده می شود. حتی حیوانات هم در باغ وحش چیزی برای خوردن می گیرند. بعد از یک چرت کوتاه زندگی دوباره ادامه پیدا می کند. خودکشی یک زن گردشگران را شگفت زده می کند. وقتی کار به پایان می رسد، زمان استراحت و سرگرمی با انواع ورزش ها شروع می شود. آخرین بخش، زندگی شبانه را با تئاتر، کاباره، رقص و نوشیدن نشان می دهد. برلین با چراغ های نئون روشن شده است. ترافیک همچنان سنگین است. فیلم با تصویری از آتش نشانان تمام می شود. روز بعد در انتظار آمدن است.

در ” برلین : سمفونی یک شهر بزرگ ” ، شهر بازیگر اصلی است. مردم اغلب در گروه های مختلف ظاهر می شوند یا به صورت المان های توده ای هستند و فقط بخشی از یک توده اند. فردیتی که با آن معرفی شوند وجود ندارد و روتمن طبقه های مختلف اجتماعی را بدون اولویت بندی آن ها نشان می دهد.

افراد زیادی از زیگفرید کراکوئر گرفته تا جرسی تئوپلیتز فیلم را نقد کرده اند. نقد آن ها به این بود که فیلم فقط سطح این شهر را نشان می دهد و روتمن جامعه را به حد کافی و عمیقا تجزیه و تحلیل نمی کند و همچنین نظرشان این بود که روتمن موضع سیاسی مشخصی در فیلم ندارد. این انتقادها محتوای فیلم را هدف گرفته بودند. روتمن علاقه چندانی به مطالعات جامعه شناختی نداشت و بیشتر دوست داشت یک سمفونی ویژه از برلین بسازد.

” سبک ریتمیک تدوین نشان می دهد که برلین برای هیچ چیزی صبر نمی کند و نمی ایستد و این ریتم شهر است که فعالیت ها و کارها به عنوان بخشی از آن خیلی برای شهر ضروری هستند. ” ( ۱۹۷۹:۳۹ chapman  )

روتمن تلاش کرد وجه مدرنیته برلین را به خوبی نشان دهد. دامنه گسترده تاثیرات و تصاویر در ساختار فرمالیستی تدوین فیلم تبدیل به جریان دینامیک شدند و تماشاچیان از این که زندگی روزمره را بدون هیچ قهرمانی نشان می داد هیجان زده شده بودند . تئوریسین مجاری، بلا بالاش، فیلم ” برلین، سمفونی یک شهر بزرگ ” را به عنوان یک موسیقی بصری مطرح می کند. همچنین این فیلم را به عنوان یک “فیلم ناب” بیان کرده که در آن ساختار و تاثیرات بصری مهم تر از داستان هستند. آوانگاردها روی این فرم جدید از فیلم آبستره کار می کردند و روتمن یکی از سردمداران آن ها از سال ۱۹۲۲ بوده است.
مفهوم نئورئالیسم به بهترین شکل در این فیلم بازگویی شده است که بعدها الگوی مستندهای بسیاری قرار گرفت. سکانس های شهر برلین که روتمن گرفته، هنوز هم در برنامه های تاریخی تلویزیون به عنوان نماد زندگی شهری در جمهوری وایمار مورد استفاده قرار می گیرند.

سموفونی که روتمن ساخت، شهر را در شکل جدیدی نشان می دهد و یکی از اولین مستندهای مطرح دهه ۲۰ آلمان است. این فیلم منشا برداشت و اقتباس خیلی از فیلم های دیگر نیز شد. بین سال های ۱۹۳۶ تا ۱۹۴۳، لئو دو لافروژ فیلم دیگری از برلین گرفت.

در ۱۹۵۰ تئاتری روی صحنه رفت با عنوان ” سمفونی یک شهر ( برلینی که بود ) ” که برلین را قبل از خرابی جنگ جهانی دوم نشان می دهد و سعی کرد از شیوه روتمن تقلید کند ولی موفق نبود. آخرین اقتباس از این فیلم، فیلمی است که توماس اسکات در سال ۲۰۰۲ با عنوان ” برلین : سمفونی یک شهر ” ساخت. او به شدت در این فیلم تحت تاثیر روتمن بود. این فیلم به شیوه سیاه-سفید و از یک روز برلین مدرن گرفته شده است و به تاریخ متروپل ها درقرن اخیر می پردازد و از این جهت موفق تر از فیلم روتمن است. فیلم با یک موسقی مدرن و آبستره همراه است که به فیلم ریتم می دهد و نشان می دهد فیلمی که روتمن از برلین ساخت هنوز زنده است.
برای مشاهده ی پکیج های ویژه فیلم های مستند اینجا را کلیک کنید.
برای دانلود رایگان فیلم های مستند اینجا را کلیک کنید.
برای مشاهده ی سایت تخصصی فیلم های انیمیشن اینجا را کلیک کنید.  محصولات مرتبط

مستند باراکا Baraka (برکت)

مستند «مردی با دوربین فیلمبرداری» Man with a Movie Camera

مستند پشت صحنه فیلم های پدرخوانده The Godfather Bonus Materials

مستند برادران وارنر The Brothers Warner

مستند قدرت هنر BBC: Power Of Art

مستند دوبله فارسی هنر چگونه جهان را دگرگون کردBBC: How Art Made the World

  نظرات پيرامون اين محصول

نظري پيرامون اين محصول ثبت نشده است, شما مي توانيد به عنوان اولين نفر نظر خود را ارائه دهيد.

 ارسال نظر شما

نام
ایمیل
نظر شما
 
  اين محصول را به دوست خود پيشنهاد دهيد
شما مي توانيد اين محصول را به دوست خود معرفي نماييد , شايد دوست شما به اين محصول علاقه مند باشد

نام شما
ایمیل شما
نام دوست شما
ایمیل دوست شما
متن (اختیاری)